čínský zelený čaj
Čínské zelené čaje

Zelený čaj – Xinyang Maojian

Zelený čaj Mao Jian patří mezi nejznámější čínské čaje. Pochází z čínské provincie Henan a jedná se o výběrovou třídu čaje se sladkým podtónem. Legenda praví, že dříve si jej mohli dopřát pouze vznešení lidé. Dnes Mao Jian patří mezi oblíbence každého správného konzumenta kvalitního zeleného čaje.

Král zelených čajů

Zatímco v zimním období a horských podmínkách většina rostlin usychá, čajovníky Xinyang Maojian odolávají drsnému počasí. Díky tomu si Mao Jian vysloužil reputaci jednoho z nejotrlejších čínských čajů. Patří mezi deset nejslavnějších čajů provincie Henan a některými je přezdíván jako „Král zelených čajů.“

Vyznačuje se nažloutlou barvou a sladkou, osvěžující chutí. Připravený čaj je mírně nahoustlý a má dlouhotrvající dochuť. Konzumenti by si měli dávat pozor na Mao Jian, který je černo-zelený a bez špiček. Takový čaj bude zakalený a pravděpodobně bez chuti.

Charakteristické lístky a aroma

Čaj charakterizují menší, zato mohutné lístky špičatého tvaru. Tyto čajové lístky jsou bohatě pokryté bílými chloupky, které dávají název celé této odrůdě. Mao Jian totiž ve volném překladu znamená „ochmýřené špičky“. Čaj doprovází silné květinové aroma.

Suché listy tohoto zeleného čaje mají příjemnou travnatou vůni. Pozor však na dlouhodobé skladování tohoto čaje. Listy Mao Jian mají po delší době tendenci vydávat štiplavé aroma.

Co dokáže Mao Jian?

Stejně jako další zelené čaje, i Xinyang Maojian obsahuje vysokou hladinu antioxidantů. Ty pomáhají zvýšit imunitu a mohou také zpomalit proces stárnutí. Hlavním, velmi silným antioxidantem tohoto čaje je fenol. Jedná se o aktivní látku, která účinně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Mao Jian může preventivně působit proti ateroskleróze a koronárním onemocněním srdce. Tento osvěžující čaj se proto vyplatí zařadit do svého pitného režimu nejen díky jeho svěží, výrazné chuti, ale také díky všem zdravotním benefitům, které přináší.