Matcha tea recenze
Matcha čaj – japonský životabudič

Matcha tea recenze- zkušenosti a postřehy

Čaj matcha má blahodárné účinky na naše zdraví, díky kterým se stal velice populární. Na trhu se prodává pod různými značkami, cenami a samozřejmě s různou kvalitou. Zde si srovnáme několik značek čaje matcha u nás, ukážeme si čeho se vyvarovat a co od různých typů očekávat.

Bio Matcha Tea Wolfberry – hodnocení 5/10

Tato značka potěší zákazníka, který hledí spíše na cenu, než na kvalitu. Matchu od Wolfberry seženeme buď v jejich vlastním obchodě, zdravých výživác ale bývá k dostání také v některých lékárnách. 200 gramů pořídíte přibližně za 250 Kč. Jeho cena je bezesporu jeho největší výhodou. Co se vůně a chutě týká, je čaj této značky lehce zahořklý. Pokud ale preferujete matchu studenou, s mlékem, nebo ji třeba přidáváte do pečení, nešlápnete s Wolfberry vedle. Rozpustnost je vcelku dobrá.

MatchaTea Harmony – hodnocení 6/10

Řada Harmony je k dostání nejen ve specializovaných prodejnách s čajem a kávou, ale běžně i v lékárnách, zdravých výživách, nebo i v supermarketech. Prodává se většinou v sáčcích po 2 gramech, přičemž cena 30 sáčků se pohybuje v rozmezí 250 až 300 Kč. Chuťově a vůní je podobná matchi od Wolfberry, jen je trochu jemnější a není až tak hořká. Přesto chutná lépe studená, než teplá. Matcha Tea prodává i speciální shakery na matchu, kde je i pouzdro pro sáčky s čajem, skvělá věc na cesty, nebo do práce. V shakeru se postupným mixováním rozpustí čaj dobře, běžně v šálku je ale jeho rozpustnost horší a vyžaduje delší přípravu.

MatchaTea Premium – hodnocení 8,5/10

To, co řadě Harmony chybí, tedy jemná chuť a příjemná vůně je vylepšeno v řadě Premium. Dle výrobce se tyto typy liší hlavně dobou sklizně čajových lístků a následně jejich zpracováním, které je pro Premium matchu tradičnější, s minimální pomocí techniky. To se v první řadě odráží na ceně. Za 30 sáčků zaplatíte většinou 300 Kč a více. Hodí se jak pro studenou, tak pro teplou přípravu. Co bychom MatchaTea vytkli je způsob distribuce, tedy balení čaje do plastových sáčků. Chápeme, že jde především o to, aby si čaj zachoval své vlastnosti, jelikož je velice citlivý na vzduch, ale určitě by se našla ekologičtější varianta. Rozpustnost je trochu lepší než v případě Harmony.

Kromě prodeje čaje matcha jako takového vyniká MatchaTea také jinými produkty. Například matcha shaků s různými příchutěmi, který je vhodný pokud pijete matchu napřklad před tréninkem, nebo Vám vadí její čistá chuť. Používate-li ji i pro přípravu pokrmů, pak mají k dostání i matcha puding, výborný třeba do lehkých letních dezertů.

Allnature Matcha Tea Premium – hodnocení 4/10

Tento produkt sem tak úplně nepatří. Nejedná se o tradiční japonskou matchu, nýbrž o jeho číňskou verzi. V porovnání například s Wolfberry je tento čaj trochu přešlap. Cena za 100 g se pohybuje okolo 300 Kč, ale na jeho kvalitě to není vůbec znát. Barva nálevu je spíše hnědá a chuť zahořklá. Opět je vhodná jen pro přípravu za studena, nejlépe i s nějakým dochucovadlem. Vylepšíte jej například limetou, citronem, mlékem, džusem, nebo ho můžete použít při pečení. Chutí zaostává i za Bio matchou od Wolfberry, nebo za řadou Harmony od MatchaTea. Rozpustnost je vcelku dobrá.

BioMedical – hodnocení 10/10

Příjemným překvapením je čaj matcha značky BioMedical. V poměru cena/kvalita je v tomto výběru dle našeho názoru bezkonkurenční. Za 100 g zaplatíte asi 270 Kč, přičemž budete mít jistotu, že jste koupili opravdu kvalitní čaj. Rozpouští se rychle, barva nálevu je jemně zelená a vůně je velice příjemná. Po ochutnání nezůstanou na jazyku žádné stopy hořkosti, jak tomu je u všech výše zmíněných čajů (kromě MatchaTea Premium). Hodí se jak pro přípravu tradičního teplého čaje, tak i pro jeho studenou verzi a jiná použití. Na to je však dle našeho názoru čaje škoda a je lepší užít si jeho chuť takovou, jaká je.