Zelený čaj a kofein
O čaji

Zelený čaj a kofein

Čaje bývají nedílnou součástí života každého z nás. Každý jedinec dává přednost jinému druhu čaje, zatímco někteří mají nejradši ovocné čaje, jiní zase preferují černé nebo zelené čaje, oblíbené také bývají sypané čaje. V cizině jsou čajové dýchánky velice populární, protože si můžete vychutnávat nejen chuť pravého čaje, ale zároveň vás také čaj spojuje s přáteli.

Zelený čaj

Zelené čaje bývají, v porovnání s černým nebo ovocným, velice hořké. Nejen že jsou výborné pro zdraví člověka, napomáhají také zlepšování imunity a jsou výbornou prevencí proti rakovině. Někteří užívají zelený čaj také jako prostředek na hubnutí, nic se však nemá přehánět, proto je dobré si hlídat denní příjem těchto tekutin. Zelený čaj totiž obsahuje kofein, kterému se v případě čaje říká tein.

Jak ovlivnit množství kofeinu v čaji

Množství kofeinu v každém šálku může být odlišné, pokud si uděláte čaj do šálku přibližně 230 ml, bude průměrná dávka kofeinu cca 40 mg, i tak se však výše liší podle následujícího:

  • Velikost šálku – jedním z předních faktorů, které ovlivňují množství kofeinu v čaji, je velikost vašeho hrníčku.
  • Druh čajovníku – každý druh čaje je vyroben z jiného druhu čajovníku.
  • Uskladnění – lístky zeleného čaje si neuskladňujte příliš dlouho, čím jsou lístky starší, tím menší mají účinnost, kromě síly ztrácí i množství kofeinu v sobě.
  • Doba vyluhování – samozřejmě také záleží na celkové době vyluhování čaje.

Obsah kofeinu čaj x káva

Kofein je nabuzující látka, která je vyhledávána jako prevence proti ospalosti a únavě. Obsah kofeinu v zeleném čaji je zhruba poloviční než v šálku kávy, mnohem více kofeinu v sobě také nesou energetické nápoje nebo černý čaj. Kofein v kávě má rychle nastupující účinky, zatímco v čaji bývá tein mnohem jemnější, proto nebývá tak účinný.

Vyvarujte se podávání zelené čaje u dětí, abyste je zbytečně nedopovali návykovou látkou.

Napsat komentář