O čaji,  Zelený čaj zdraví

Je zelený čaj škodlivý?

Zelený čaj má nespočet pozitivních účinků na lidské tělo. Je to takřka zázračný nápoj, a v zápětí si popíšeme proč:

  • Má pozitivní vliv na trávící soustavu, a to konkrétně na stav našeho chrupu, a také na činnost tlustého střeva. Tím, že snižuje hladinu cukru a LDL cholesterolu v krvi kladně ovlivňuje kardiovaskulární systém.
  • Zabraňuje tak kornatění a ucpání cév, a tím pádem zamezuje vzniku mozkové mrtvice či srdečního infarktu.
  • Řada lidí, a nemám na mysli jen věčné dietářky, ocení jeho prokázaný vliv na redukci váhy, jelikož katechiny, které obsahuje, se podílí na zrychlení štěpení tuků v těle.

Proto bychom ho měli jistě zařadit do jídelníčku jako běžnou součást našeho dne. Zelený čaj obsahuje také velké množství kofeinu, a tudíž dokáže doslova nabudit náš organismus a povzbudit ho k větším výkonům. Měli by ho mít po ruce šoféři, aby zůstávali za volanty svěží.

Jak může zelený čaj škodit

Avšak i tady platí známé rčení „všeho s mírou“. Snadno by se totiž mohlo stát, že se předávkujete kofeinem, který zelený čaj obsahuje v poměrně velikém množství. Následně pak mohou vznikat potíže se zažíváním a nespavostí, což samozřejmě není žádoucí. Tudíž doporučuji max. 2-3 šálky denně. Při konzumaci většího množství by pak v krajním případě mohlo nastat i ohrožení jaterní a ledvinové funkce. A v neposlední řadě by na požívání právě tohoto nápoje mohla v důsledku účinku kofeinu vzniknout závislost.

Omezte zelený čaj u dětí

I přes ty všechny výše zmíněné pozitivní účinky by ho neměly popíjet děti ve večerních hodinách či děti s hyperaktivitou, jelikož způsobuje roztěkanost a děti budou neposedné. A přesně to, aby měly potíže s usínáním nechceme. Další ohroženou skupinou jsou pak těhotné ženy. Důvodem je, že látky obsažené v zeleném čaji brání vstřebávání tolik důležité kyseliny listové, která má blahodárný vliv na vývoj plodu.