O čaji,  Zelený čaj zdraví

Zelený čaj a kojení

Pokud jste nastávající maminka a máte v plánu své dítko kojit, nebo již kojíte, určitě se zajímáte o to, jak by měl vypadat jídelníček a pitný režim kojící maminky. Jenže tady možná narazíte na problém, protože v tomhle ohledu se názory často různí a maminky bývají zmatené, co tedy vlastně při kojení konzumovat mohou a čemu by se měly raději vyhnout. Stejné je to i se zeleným čajem. Někdo ho doporučuje pít neomezeně, jiný zase prosazuje názor, že pití zeleného čaje v průběhu kojení je pro miminko nebezpečné. Důležitá jsou ale fakta. Zelený čaj jistě nebezpečný pro miminko není, ale musí se konzumovat s mírou. Zelený čaj mimo jiné totiž obsahuje kofein, který se dostává do mateřského mléka stejně, jako do krevního oběhu. Novorozenci a kojenci odbourávají kofein mnohonásobně pomaleji, než dospělý člověk. Je to způsobeno nedovyvinutými ledvinami a játry. Například novorozenec odbourává kofein až 130 hodin.

Proč by mohl mít zelený čaj na miminko špatný vliv?

Konzumace zeleného čaje při kojení by mohla mít negativní vliv na dítě pouze v případě, že kojící žena přesáhne limit stanovené denní dávky. Doporučované jsou kojícím ženám 2-3 šálky zeleného čaje denně. Pokud by žena konzumovala čaj ve větším množství, mohlo by to mít negativní vliv v podobě podrážděnosti a neklidu miminka, nebo špatného spánku. Je ale důležité zdůraznit, že každé dítě je jiné a snáší určité látky, které se dostávají do mateřského mléka jinak.

Jaké látky v zeleném čaji mohou mít na miminko negativní vliv?

Jedinou látkou, která může negativně působit na dítě skrze kojení, při nadměrné konzumaci, je tedy již zmíněný kofein. Za přijatelné množství kofeinu u kojících žen se považuje až 300 mg kofeinu denně. To znamená, že si kojící maminky mohou s klidným svědomím 2-3 šálky zeleného čaje denně opravdu dopřát. Nejvhodnější je čaj pít před kojením, protože kofein se do mateřského mléka dostává přibližně za hodinu po požití.

Jaký druh zeleného čaje je vhodné pít?

Pokud se dodrží stanovený limit pro příjem kofeinu za den, je celkem jedno, jaký druh zvolíte. Ale jeden tip zde je: japonský zelený čaj Genmaicha. Genmaicha je oblíben hlavně pro nízký obsah kofeinu, takže tento druh by mohl být doporučen jako jeden ze zelených čajů, který je vhodný i pro kojící maminky.