O čaji,  Zelený čaj zdraví

Zelený čaj k snídani

K snídani patří rozhodně nějaký nápoj, ideálně teplý, který dokáže nastartovat organismus a dodat energii do dne. Takovým nápojem je obvykle káva nebo čaj. Oba obsahují řadu antioxidantů a především dávku kofeinu, jež umí příznivě stimulovat srdeční činnost a nervovou soustavu. Jak je to ale s čajem zeleným? Je vhodný zelený čaj k snídani?

Pozitivní účinky čaje

Zelený čaj má řadu lidskému tělu velmi prospěšných látek. Pravidelná konzumace tohoto nápoje je podle řady vědeckých studií dokonce vhodnou prevencí proti vzniku rakoviny. Mimo jiné se významně podílí na omezení růstu hepatocytů, tedy jaterních buněk, které zapříčiňují metabolické pochody v játrech. Ne bezvýznamnou roli pak hraje i při snižování cholesterolu v krvi.

Kdy pít zelený čaj

Proč tedy vůbec přemýšlet nad tím, jestli se zelený čaj ke snídani hodí nebo ne? Zelený čaj se totiž hodí pít kdykoli během dne. Častý příjem nápoje dodává tělu energii, podporuje trávení, zlepšuje soustředění i paměť. Je tedy i výbornou volbou, když potřebujete náhražku za klasickou kávu.

Může přece jen pití zeleného čaje po ránu přinést nějaké potíže? Paradoxně pokud je kvalitní, tak ano.

Klady a zápory nízkého cukru v krvi

Silné zelené čaje jsou totiž i výborným prostředkem, který napomáhá hubnutí. Nejenom že výborně nastartují metabolismus, ale dobře snižují i hladinu cukru v krvi (což snižuje i riziko vzniku cukrovky!). Proto pokud takový čaj vypijete po ránu nalačno, může se stát, že vám již tak ranní nízké množství cukru v krvi ještě více ovlivní a vy můžete cítit nevolnost. Proto pokud na zelený čaj ráno nejste zvyklí, začínejte s jeho pitím současně s jídlem nebo až po něm.

Ale to je vždy velmi individuální. Pokud jste milovníky zeleného čaje nebo ho pijete pro jeho pozitivní účinky na lidské zdraví, jistě si optimální dobu, kdy vám bude nejlépe chutnat, najdete.