O čaji

Kdy pít zelený čaj a proč?

Zelený čaj patří k oblíbeným nápojům pro svou lahodnou chuť i pozoruhodné účinky. Jak je můžeme využít a kdy bychom ho měli pít?

Z pití čaje si vytvořte rituál

V kulturách, kde má pití zeleného čaje svou tradici, se běžně pije 3x denně. Jestliže vám chutná, dopřát si ho můžete i častěji. Zelený čaj lze konzumovat až 7x denně. Závisí to spíše na vašich individuálních preferencích.

Z pití čaje si lze udělat příjemný rituál. Zelený čaj si tak můžeme dopřát ráno v rámci „nastartování“ do nového dne nebo kdykoli v průběhu dne, kdy si během pracovních povinností najdeme chvíli pro sebe a vytvoříme si prostor na to, abychom se zklidnili.

Kdy pít zelený čaj a proč

V listech čajovníku je obsažen známý stimulant kofein. Což můžete využít před jakoukoli aktivitou, jestliže se cítíte unavení a potřebujete dodat energii. Jste-li zvyklí si dopoledne v práci nebo ve škole dát kávu, možná nastal čas vyměnit ji za čaj. Nástup jeho povzbuzujícího účinku je totiž více pozvolný a rovněž déle vydrží.

Navíc se doporučuje dát si 2 hodiny před spaním právě zelený čaj na podporu metabolismu. Zelený čaj tak může být i vítaným pomocníkem pro všechny, kteří se aktuálně snaží zhubnout. Platí to také tehdy, pokud svoje úsilí vyrazíte podpořit do posilovny, čaj vám dodá energii na cvičení.

Jaké má pití čaje limity

Pro některé lidi nicméně může být konzumace čaje těsně před usnutím nevhodná, neboť pak mohou mít problémy se spánkem. Kromě kofeinu zelený čaj obsahuje i teobromin, který zvyšuje srdeční tep. Navíc má diuretické účinky, což před spaním nemusí být úplně žádoucí.

Konkrétní efekt čaje je tak vhodné si na sobě vyzkoušet. V rámci čajového rituálu zkrátka platí, že to, co vám subjektivně vyhovuje, je povoleno. Samozřejmě je však nutné ctít známou zásadu: Všeho s mírou.

Ani konzumaci tohoto nápoje bychom totiž neměli přehánět. Větší množství odpovídající více než 10 menším nebo 4 větším šálkům se nedoporučuje. Pokud optimální dávku překročíte, mohou se u vás projevit nežádoucí účinky jako pálení žáhy, bolesti břicha, zácpa či bolest hlavy.