Vietnamský zelený čaj
O čaji

Zelený čaj teplota vody

Správná příprava čaje je rituál, který byste neměli opomíjet. Čajoví mistři se toto umění dlouho učí a vypilovávají ho k dokonalosti. Dodržování zásad přípravy čaje vám zajistí kvalitní a plnou chuť, která se liší s každou oblastí, ze které čaj pochází.

Teplota vody

U zeleného čaje by teplota vody měla dosahovat od 60 °C až po maximálně 80 °C. Nikdy by neměla dosahovat bodu varu, jak u sypaných čajů, tak balených. Příliš nízká nebo příliš vysoká teplota by způsobila pomalejší nebo rychlejší rozvinutí sušených lístků a uvolnění jejich chutě a tak by různé nálevy byly různě aromatické a chutnaly jinak.

S teplotou vody souvisí také doba louhování, ta by neměla přesahovat 1 – 3 minuty, poté je čaj příliš hořký a to kazí vnímání jemných aromat. Pro přípravu čaje v konvici můžete vylouhovat čaj až 4x, kdy z něj dostanete opravdu maximum.

Zásady přípravy čaje

Voda hraje velkou roli při přípravě čaje, nejen její teplota, ale i měkkost, obecně platí, že čaj by se měl připravovat z měkčí vody. Příliš tvrdá voda ovlivní jeho chuť. Pokud žijete v místě, kde teče tvrdá voda, měli byste ji vždy nejprve převařit a až pak nechat vychladnout na požadovanou teplotu.

K přípravě čaje patří také správné nádobí, měl by se servírovat v porcelánu nebo šálcích z varného skla či ve sklenicích. Určitě nikdy nepřipravujte čaj v plastových šálcích, látky obsažené v plastu uvolněné horkou vodou mají vliv na výslednou chuť čaje. Šálek si můžete před přípravou předehřát, není to však nutné, ale doplní to váš čajový rituál a udrží déle stálou teplotu.

Zajímavosti

Ve východních zemích, ze kterých čaj pochází je zvykem nalévat jej do skleničky nebo šálku z velké výšky, aby tak došlo k jeho napěnení. Často se stává, že je polito i okolí šálku, to však nevadí, pokud je naléván v čajovém setu, kdy barvící látky v čaji vytvoří na šálku a podtácku patinu. Tento způsob přípravy můžete spatřit často v dokumentech o Orientu nebo v čajovnách.