Čínské zelené čaje

Zelený čaj – Gunpowder

Zelený čaj Gunpowder je jedním ze starších druhů zeleného čaje a patří mezi jeden z nejuniverzálnějších zelených čajů vůbec. Je možné jej připravit za studena, pít ho s mlékem nebo jej dokonce vmíchat do koktejlů. Tento čínský skvost dal základ mnoha starým čajovým tradicím po celém světě a stále nás těší svými blahodárnými účinky. Přestože dnes bývá nahrazován lehčími a delikátnějšími čaji, Gunpowder potěší všechny vytříbené chutě.

Zelený čaj Gunpowder – Střelný prach

V doslovném překladu název tohoto čaje znamená střelný prach. Je to proto, že lístky tohoto čaje jsou pevně stočené do malých kuliček, které připomínají právě střelný prach. Konzumenti tohoto čaje se také mohou setkat s názvem zhu cha, neboli perlový čaj. Gunpowder se od ostatních čajů liší svou sílou a nahořklou, lehce kouřovou chutí, za kterou vděčí svému zpracování.

Účinky čaje Gunpowder

Tento typ čaje je známý pro své příznivé účinky, které má na své konzumenty. Působí protizánětlivě a pomáhá s posílením imunitního systému. Kromě toho si poradí i se snížením cholesterolu a hladiny cukru v krvi. Zajímavé jsou i jeho termoregulační účinky – tento čaj v létě příjemně osvěží, v zimě naopak dokáže zahřát.

Pro vysoký obsah fluoru může být využit ke zlepšení kvality zubů a zvýšení hustoty kostí. Tento čaj působí blahodárně nejen na naše tělo, ale i mysl. Kromě povzbuzení a zlepšení koncentrace dokáže ulevit i od stresu.

Perfektní pomocník při únavě

Gunpowder obsahuje daleko více kofeinu než káva a další zelené čaje. Je proto možné dát si šálek pro ranní nakopnutí nebo při přestávce v práci. Tento čaj využívají i sportovci pro zvýšení výkonu. Gunpowder dokáže ulevit přepracovanému, unavenému i fyzicky zatíženému organismu.

Může se proto jednat o dobrou náhražku kávy či energetických nápojů, ovšem nic se nesmí přehánět. Citliví jedinci mohou na účinky tohoto čaje reagovat zvýšenou srdeční frekvencí. Je však prokázáno, že nežádoucí účinky se prakticky neobjevují.