O čaji,  Zelený čaj zdraví

Zelený čaj proti stresu

Stresové situace na nás číhají každý den. Přitom je prožívání stresu nejen nepříjemné, ale i nebezpečné pro zdraví. Jeho dlouhodobé působení může být příčinou vážných nemocí, jako je cukrovka nebo dokonce rakovina. Proto je důležité se umět uvolnit a starosti hodit za hlavu. Způsobů, jak bojovat se stresem, je mnoho. Jedním z pomocníků je zelený čaj.

Zelený čaj pomůže od stresu i v malém množství

Šálek denně udělá s tělem zázraky po fyzické i psychické stránce. Jeho pravidelné pití posiluje imunitu, odstraňuje zubní plak, udržuje krevní tlak v normě, pomáhá hubnout, no a jak už zaznělo, napomáhá snadněji zvládat stres. Co za těmito účinky stojí?

Velký vliv na duševno má kofein, který je v čaji obsažen. Někdy se mu říká také tein, což je výraz z dob, kdy si lidé ještě mysleli, že se jedná o úplně jinou látku. Dnes však víme, že v čaji i kávě je tatáž látka, jen v čaji se na rozdíl od kávy nachází ve vázané formě. Na organismus působí trochu odlišným způsobem: Zatímco účinek kávy se dostavuje brzy, silně a rychle odeznívá, účinek čaje se dostavuje později, je slabší a působí delší dobu.

Kofein má na psychiku blahodárný vliv. Povzbuzuje, zlepšuje náladu a dodává energii. Prožívání stresových situací značně zjednodušuje. To, co by vás normálně ničilo, zvládnete díky kofeinu s úsměvem.

Příznivě působí také další látky, které jsou v čaji obsaženy. Šálek čaje je vlastně taková multivitaminová a multiminerálová tabletka. Jsou v něm třeba vitaminy C, B, E, dále draslík, zinek a železo. Pravidelné pití čaje posiluje obranyschopnost – a kdo je zdravý po fyzické stránce, snadněji si udrží zdravou též psychiku.

Nehltejte, vychutnávejte

Jestliže máte čaj skutečně rádi, náležitě si ho vychutnáváte. Utvořte si čajový rituál, nepijte ho ve spěchu. S každým douškem se vám do těla vyplaví dávka hormonů štěstí, díky kterým se budete cítit lépe. Jak je vidět, čaj pomáhá zvládat stres hned několika způsoby, proto ho doporučujeme pít nejlépe každý den.