Vietnamský zelený čaj
O čaji,  Zelený čaj zdraví

Jak často pít zelený čaj

Blahodárné účinky pití zeleného čaje jsou známé již po mnoho a mnoho let. Tak jako jiné čaje se i ten zelený pěstuje na plantážích, ale je sbírán a zpracován jinou technikou než jiné čaje. A to takovou, která mu zanechá všechny příznivé vlastnosti, které se jinak často ztrácejí při oxidaci. Jak ale vytěžit ze zelného čaje co nejvíc toho pozitivního? Klíčem k tomu je pravidelná i rozumná konzumace čaje.

Jak často a kolik čaje vypít?

K tomu, abyste na sobě pozorovali zdravotní přínos z účinků zeleného čaje, je třeba ho pít v optimální míře denně. Již základní vliv mají dva šálky denně. Kdo zelený čaj miluje, nebude mít s tímto množstvím žádný problém. Mnohé studie ale uvádějí, že opravdu zřejmé účinky na zdraví přináší pití pěti a více šálků čaje denně. Až v této dávce dokáže účinně napomáhat snižovat cholesterol v krvi, snižovat tělesný tuk, podporovat léčbu pokožky při různých obtížích, fungovat jako účinná prevence před vznikem zánětů v těle nebo třeba zlepšovat soustředění a snižovat pocit únavy.

Lze to i přehnat?

Samozřejmě. Zelený čaj obsahuje kofein, takže osoby, které jsou na něj citlivější nebo trpí poruchami spánku, by dle toho množství vypitého čaje měli upravit. Stejně tak těhotné ženy by neměly překračovat asi dva šálky tohoto čaje za den, i když je prokázáno, že je pro gravidní ženy čaj velkým přínosem.

Kdy pít zelený čaj?

Zelený čaj výborně posiluje organismus a díky kofeinovým látkám dodává tělu energii. Vhodný je k pití po ránu a pak kdykoli během dne mezi jednotlivými chody jídel. Proč? Látky ze zeleného čaje mohou ovlivňovat kvalitu vstřebávání železa z jídla, takže proč jednoduše jídlo a pití nápoje neoddělit?

Při potížích

Řada lidí pije zelený čas s větší intenzitou ve chvíli, kdy se blíží období chřipek a nachlazení. Je to dáno nejen tím, že v tuto dobu má člověk potřebu zvýšeného příjmu hřejivých tekutin, ale i tím, že výtažek ze zeleného čaje velmi dobře napomáhá s léčbou nachlazení a posilováním přirozené imunity.