O čaji,  Zelený čaj zdraví

Rizika pití zeleného čaje

Zelený čaj je oblíbený a z mnoha důvodů velmi zdravý nápoj. Jako snad se vším jsou ale s jeho konzumací spojená i jistá rizika. Nebezpečí hrozí především v případě, kdy zeleného čaje pijete příliš velké množství. Podle odborníků byste neměli překročit hranici 10 malých šálků zeleného čaje denně. Obzvlášť opatrní by s jeho konzumací měli být lidé citliví na kofein.

A co že to vlastně hrozí, když budete pít zeleného čaje moc?

Nedostatek železa

Zelený čaj snižuje vstřebávání železa z potravy, což může vést k jeho nedostatku. Proto se doporučuje nepít zelený čaj při jídle, ale spíše mezi jídly.

Bolesti břicha a hlavy

Zelený čaj zvyšuje kyselost v žaludku. To může vést právě k bolestem břicha, nevolnosti, pálení žáhy, ale třeba také k zácpě. Čaj tedy nikdy nepijte nalačno, ideální je, jak už se píše výše, jeho konzumace mezi jídly, popř. po jídle.

Ačkoliv je zelený čaj někdy doporučován na užívání proti bolestem hlavy, zdaleka všichni odborníci s tímto doporučením nesouhlasí. Zelený čaj totiž obsahuje kofein, který je pro bolesti hlavy rizikový. Je tedy docela možné, že vám zelený čaj bolesti ještě zhorší.

Potíže se spánkem a úzkost

Asi všem je jasné, že kofein obsažený v čaji není zrovna přítelem dobrého spánku. Kromě kofeinu však zelený čaj obsahuje také aminokyselinu L-theanin, která navozuje stav hluboké relaxace a zbavuje únavy. Tato aminokyselina působí na každého jinak, někomu může sice s kvalitou spánku pomoci, ale někdo další kvůli ní nemusí vůbec usnout. Vliv může mát také na úzkostné stavy.

Zvracení

Kofein do jisté míry ovlivňuje (kromě jiného) celé zažívací ústrojí člověka. Může vám po něm být nevolno a dojít to může až ke zvracení. Zvracení po zeleném čaji je častější než u jiných čajů nebo nápojů obsahujících kofein. Těžko říct proč tomu tak je, ale zvracení po zeleném čaji není nic neobvyklého.

Závěr

Možných vedlejších účinků může samozřejmě nastat i víc, ale tyto jsou nejčastější. I přes všechna rizika je ale zelený čaj stále velmi zdravým nápojem, který vám může pomoct se spoustou zdravotních potíží. Vedlejší účinky navíc nejsou pravidlem, trpět jimi samozřejmě vůbec nemusíte, proto se kvůli nim nenechte od pití zeleného čaje odradit. Jen nezapomeňte na pravidlo – všeho s mírou.