O čaji

Zelený čaj: velice ceněné dusíkaté hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny

Recyklace je trendem naší doby. Hlavně pokud jde o kuchyňský odpad, využít se dá téměř vše. Pokud se naučíte, jak jednotlivé věci použít, můžete i ušetřit trochu peněz, ale hlavně budete mít dobrý pocit, že pomáháte snižovat množství odpadů, které už naši planetu dusí.

Praktické zpracování domácího odpadu

Využití se najde i pro lístky zeleného čaje. To ocení hlavně lidé, kteří pijí tento nápoj ve větší míře. Zpracovat lze listový čaj a také ten v čajových sáčcích. Ten se musí samozřejmě ze sáčků vysypat.

Mnoho spotřebitelů, kteří našli zalíbení v zeleném čaji netuší, jak kvalitní hnojivo zbytečně vyhazují poté, co si připraví lahodný zelený čaj.

Čajové lístky jsou velmi bohaté na dusík a obsahují mnoho různých mikroživin, které pomáhají obohatit půdu.

Hnojení kyselomilných rostlin

Zvláště pokud jde o pokojové rostliny, jsou pro hnojení naprosto ideální, protože můžete zužitkovat malé množství a hnojit postupně, nebo si udělat větší zásobu a pravidelně hnojit všechny rostliny najednou, asi v tříměsíčních intervalech.

Hnojení venku ve velkém bude místo toho požadovat velké množství listů. Lístky se rozemelou, aby lépe předaly živiny a přimíchají se do horní vrstvy hlíny.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny rostliny reagují dobře, když se jim čajové lístky přidávají do půdy, a to buď přímo, nebo ve formě kompostu. Přírodní kyseliny obsažené v čajových listech pronikají do půdy, jakmile se listy rozloží, čímž snižují pH půdy a zvyšují její kyselost. To představuje potenciální problém pro ty rostliny, které upřednostňují neutrální nebo alkalické půdy. Vytváří ale ideální podmínky pro prosperitu rostlin, které milují kyselou půdu. Z venkovních rostlin jsou vhodné například kapradiny, všechny druhy růží, rajčata, lilky, papriky, borůvky, brusinky, japonské javory, azalky, rododendrony nebo vřesy.

Nejlepší způsob, jak monitorovat kyselost půdy, je testování pH pomocí speciálních papírků, které se dají běžně koupit v drogérii.

Šetrnější aplikace hnojiva

Kromě umístění čajových lístků přímo do hlíny, existuje ještě jeden způsob hnojení. Ten se doporučuje pro aplikaci k hnojení pokojových rostlin, pokud hnojení lístky do půdy způsobuje v květináčích vznik plísní. To se může stát, když je kytka umístěná v místě, kde neproudí dostatečně vzduch a je tam vlhko. V takovém případě se pro hnojení využije zálivka. Ta se připraví ze studené vody a lístků. Voda se nechá několik hodin odstát, klidně i přes noc. Lístky se poté odstraní a vodou se rostliny v nádobách pohnojí. Zbylé lístky se mohou dát do kompostu nebo venku na vhodný záhon.