Zelený čaj v těhotenství
O čaji

Zelený čaj má v těhotenství zelenou, ale má svá omezení

Je vhodné pít zelený čaj v těhotenství? Zeleného čaje se vzdávat nemusíte, ale je třeba jeho spotřebu omezit a vybrat správný druh. Jak na to se dozvíte v článku:

Voda je běžným základem pitného režimu, a to především během těhotenství. Voda podporuje tvorbu placenty a plodové vody, proto by těhotná žena měla vypít nejméně 8 – 12 sklenic vody každý den. Zároveň ale musíme upozornit na pití kávy, která obsahuje velké množství kofeinu. Kofein totiž nepříznivě ovlivňuje pozitivní účinky vody a dehydruje organismus. A co tedy takový zelený čaj? Jistě tento zelený zázrak plný antioxidantů každý z nás zná, ale jak je tomu v těhotenství? Lze jej bez starostí popíjet?

Zelených čajů je nepřeberné množství. Je to jeden z nejstarších nápojů, pijeme ho už 5 tisíc let. Známe jeho chemické složení i vlastnosti a můžeme s klidem říci, že je to jeden z nejzdravějších nápojů. Zelený čaj je ideálním adeptem pro každodenní pitný režim a nutno říci, že oblíbený je po celém světě. Důležité je ale dodržovat maximální množství pití čaje a také tomu přizpůsobit výběr vhodného druhu. Tady je potřeba zbystřit a dávat pozor.

Pití čajů v těhotenství jako součást pitného režimu

Gratulujeme, jste těhotná. Pro některou je to nečekaná náhoda, pro jinou vytoužený a dlouho očekávaný stav. Teď je ale čas zpozornět. Už nejste sama a je potřeba se tomu přizpůsobit. Tělo jede na plné obrátky a také zvyšuje objem krve. K tomu bude potřebovat dostatek tekutin. Důležité je pít pravidelně i bez pocitu žízně. Čaje se v tomto jiném stavu mohou stát velice dobrými pomocníky. Například na srovnání žaludku v počátcích těhotenství i k pomoci s vyvoláním porodu na jeho konci.

Co zelený čaj obsahuje a proč si na něj dát pozor

Abychom mohli posoudit, zda zelený čaj v těhotenství pít nebo se ho vzdát, je potřeba znát fakta. Nejvíce diskutovanou složkou zeleného čaje pro těhotnou ženu je kofein. Dále nálev čaje obsahuje minerály i vitamíny. Velice je ceněný právě pro obsah polyfenolů, látek s antioxidačními účinky. Abychom tomu správně rozuměli, tyto látky pomáhají tělo zbavovat škodlivin.

Bezpečnost zeleného čaje v těhotenství

Je zelený čaj bezpečný pro těhotné ženy během těhotenství, jako náhrada několika sklenic čisté vody? Jednoduše řečeno – všeho moc škodí. Jestliže se zelený čaj konzumuje nad doporučené množství, může napáchat více škody, než užitku. Ovšem, dva malé šálky několikrát do týdne si dopřát můžete, ale pozor! Zelený čaj snižuje hladinu kyseliny listové, velice potřebné pro vývoj dítěte, a proto byste se měla tomuto čaji vyhnout a to převážně v prvním trimestru těhotenství. Na pozoru se musíte mít, i když jste v druhém a třetím trimestru. I v tomto období by příjem zeleného čaje neměl přesáhnout dva až tři šálky denně, abyste vy i vaše dítě byli v bezpečí.

Existují výhody zeleného čaje pro těhotné ženy?

Existují výhody popíjení zeleného čaje v těhotenství? Ano, rozhodně, ale zároveň existují i nevýhody, před kterými se mějte na pozoru. Jak již bylo výše zmíněno, popíjení dvou šálků zeleného čaje se považuje za bezpečné. Zde jsou hlavní výhody:

  • U těhotných žen trpících hypertenzí, tedy vysokým krevním tlakem, se může objevit známá, a také velmi nebezpečná komplikace preeklampsie. Popíjením zeleného čaje můžete účinně regulovat vysoký krevní tlak, ale zároveň opatrně, pokud máte naopak nízký tlak.
  • Zelený čaj má velmi silné antioxidační účinky, které jak je známo, brání volným radikálům škodit životně důležitým buňkám v těle. Proto jako prevence proti rakovině, vysokému krevnímu tlaku a srdečním chorobám bude velmi účinný.
  • Dále jsou antioxidanty v zeleném čaji nápomocné v boji proti výkyvům nálad.
  • Velkou výhodou je také snadnější trávení spojené s popíjením zeleného čaje.
  • Podpora zdraví dutiny ústní.

Rizika zeleného čaje během těhotenství

Popíjení zeleného čaje během těhotenství, může mít i svá rizika. Na co si musíte dát pozor?

  • Zelený čaj během těhotenství může bránit vstřebávání železa v krvi.
  • Nadměrná konzumace zeleného čaje v těhotenství, brání vstřebávání kyseliny listové, která je velmi důležitá pro prevenci vrozených vad, především míchy, známé jako spina bifida – rozštěp páteře. Prvních 12 týdnů těhotenství, je kyselina listová ve vyšších dávka nepostradatelná.

Fígl jak pít zelený čaj v těhotenství

Obecná doporučení zní: zeleného čaje se vzdávat nemusíte, ale je třeba jeho spotřebu omezit na maximální množství 4 šálků denně. Množství šálků vychází právě z obsahu kofeinu, který přes placentu prochází k dítěti. Existuje ale vychytávka, jak množství kofeinu v čaji omezit. Stačí zalít čaj a nechat ho louhovat jen půl minuty. Tento první nálev vylít a pak čaj zalít znovu, ten už můžete pít. Kofein se totiž do čaje uvolňuje jako první a tak značnou část této látky vylijete s prvním nálevem.

Jak nejlépe zelený čaj připravit?

Kvalitní zelený čaj si vyrobíme zalitím sušených lístků čajovníku, v ideálním případě půjde o sypaný čaj s celými lístky. Čaj zalijeme převařenou vodou zchladlou na teplotu 60-80 °C. Při teplejší vodě je možné, že čaj bude nahořklý díky uvolňování tříslovin z listů, při teplotě nižší bude zase bez chuti, protože vonné i chuťové složky čaje se uvolňují jen málo. Kvalitní sypané čaje můžeme zalévat několikrát a přesto čaj stále chutná skvěle.

Napsat komentář