O čaji

Jak vybrat zelený čaj

Léčivé účinky na celý organismus, uvolnění od stresu nebo příval energie-to jsou jedny z pozitivních vlivů zeleného čaje na naše tělo. Jak ale vybrat vhodný zelený čaj? Jak se vyznat v tom nepřeberném množství zboží, které koluje nejen po internetu? Tak právě o tom vám poradíme v následujícím článku, proto pokračujte ve čtení, abyste se i vy dozvěděli, jak vybrat zelený čaj správně.

Už jste ho měli?

Zelený čaj si vybojoval cestu mezi tuzemské zákazníky teprve nedávno. U nás je běžnější pití černého, zvlášť pro jeho tělo povzbuzující účinky. Málokdo ale ví, že takové účinky má i čaj zelený, který je přitom pro tělo prospěšnější. Zelený čaj totiž nepodléhá takové oxidaci, jako čaj černý a má oproti čaji černému i až zázračný vliv na naše zdraví. Odbourává stres, zrychluje metabolismus a pomáhá tak při hubnutí, posiluje obranyschopnost nebo dokonce pomáhá při léčbě cukrovky a snižuje riziko rakoviny. Dobrý vliv zeleného čaje na zdraví prokázalo také několik vědeckých studií. Například studie z roku 2006 publikovaná 13.9. v renomovaném magazínu „Journal of the American Medial Association“ dokonce potvrzuje pozitivní vliv zeleného čaje na léčbu rakoviny.

Abyste ale mohli dosáhnout na tyto pozitivní účinky a pomoci svému tělu, musíte si vybrat opravdu kvalitní čaj. Nikdo se přece nechce nechat ošálit chemickou náhražkou a možná tak i svému tělu uškodit. Jak tedy vybrat správný zelený čaj?

Jak vybrat zelený čaj a ne lacinou náhražku

Jak již bylo řečeno, zelený čaj je opravdu něco, co by měl mít doma každý „milovník sebe sama“. Při výběru zeleného čaje by jste si měli dát pozor na několik věcí a řídit se podle těchto základních pravidel:

1)Sypaný nebo v sáčku

V běžném supermarketu jsou samozřejmě dostupné hlavně čaje v sáčku, nicméně zelené čaje sypané, které si konzument sám vylouhuje, zaručují větší kvalitu. Jednotlivé lístky sami vidíte na vlastní oči, přidaná chemie je nulová a ani sám zelený čaj tak nemůže být nahrazen jinou bylinkou nebo jinými částmi čajovníku, které nemají takové účinky jako právě jeho lístky. Nicméně opravdu kvalitní čaj v sáčku může vašemu tělu také prospět a začátečníkovi alespoň přiblížit chuť tohoto „zázračného“ nápoje.

2)Opravdu kvalitní je z Číny nebo Japonska

Samozřejmě čajovníkové plantáže se vyskytují po celém světě, ne nadarmo se však asijským zemím říká „kolébka čaje“. Nejkvalitnější čaje jsou dovážené přímo z plantáží Číny nebo Japonska v různých formách čaje, jako je gunpower (kuličky), čun mej (lístky) nebo asi nejznámější macha (rozemleté lístky). Vývozci kvalitního čaje jsou však i další asijské země, jako je Srí Lanka, Indie, Vientnam, Kambodža nebo Indonésie.

3)Originál nebo nebo v kombinaci

Jestli se rozhodujete mezi koupí přímo lístků ze zeleného čaje, nebo již vytvořenou přírodní směsí zeleného čaje, vaše volba nebude lehká-je to totiž v zásadě jedno. Opravdu nezáleží na tom, zda pijete jen čistě zelený čaj, nebo v kombinaci s jinými bylinkami a rostlinami, jako je zázvor nebo citron.

4)Mám doma čaj, je kvalitní?

Opravdu kvalitní zelený čaj však skutečně poznáte až při konzumaci. Chuť by měla být plná a velmi výrazná. Barva naopak sytější, až hustě zelená. Pokud je nápoj nevýrazný a barva je mdlá, máte doma nekvalitní zelený čaj.

5)Cena se ne vždy rovná kvalita

Jak už bylo řečeno, zelených čajů je na trhu nepřeberné množství. Podle nezávislých testů časopisu dTest, které testovali právě porcované (v sáčku) zelené čaje. Na trhu se objevuje nejeden nekvalitní čaj. Některé dokonce obsahovali až 300 pesticidů. Mezi ty nejméně kvalitní (s obsahem velkého množství nelegálních pesticidů) patří podle časopisu zelené čaje Tesco Green Tea a Dukát Zelený čaj. Naopak mezi ty kvalitní vzhledem k barvě, chuti, vůni a množství pesticidů patří zelený čaj z řetězce Billa od značky Naše bio. Neobsahoval žádný pesticid.

Napsat komentář