O čaji,  Zelený čaj zdraví

Předávkování zeleným čajem – možné potíže a doporučení, jak se od nich osvobodit

O příznivém vlivu zeleného čaje na fungování našeho metabolismu není pochyb. Nicméně tak jako víme o jeho pozitivních účincích, měli bychom znát i možná negativa, která se mohou dostavit při jeho nadměrném užívání. Ono se nadarmo neříká, že všeho moc škodí a v případě zeleného čaje to platí samozřejmě také. Ještě předtím, než se tedy rozhodneme uvařit si plnou konvici tohoto našeho oblíbeného nápoje, pojďme si přiblížit několik vedlejších účinků, které nás mohou postihnout, když to s jeho pitím přeženeme a co dělat, abychom se jich případně vyvarovali či zmírnili jejich dopady.

Příznaky předávkování zeleným čajem

  • Předávkování kofeinem – to je jeden z nejčastějších vedlejších účinků. Člověk nemůže spát, je podrážděný, může se dostavit bolest hlavy. Pokud by se Vám něco takového přihodilo, zkuste spánek a klid navodit pomocí uklidňujícího čaje v podobě meduňky, heřmánku nebo máty.
  • Žaludeční potíže – zelený čaj by se neměl pít, a už vůbec ne ve velkém množství, na lačný žaludek. Některé jeho látky mají dráždivý účinek na žaludeční kyseliny, proto ho vždy pijte mezi jídly nebo po jídle.
  • Dehydratace – jak jistě víme, zelený čaj podporuje a zrychluje látkovou výměnu, proto bychom neměli zapomínat doplňovat tekutiny i v podobě čisté vody.
  • Snižování příjmu železa – zelený čaj může snižovat příjem železa z potravin, proto je důležité dbát na pestrou stravu a doplňovat tekutiny, například v podobě obohacených minerálních vod.
  • Zatížení organismu s některými druhy léků – nadměrné popíjení zeleného čaje v kombinaci s užíváním léků jako jsou například antibiotika, léky na astma, stimulanty a jiné, může zatěžovat naše játra. Poraďte se tedy raději s lékařem, pokud jste milovníky zeleného čaje, zda je jeho popíjení v takovém případě vhodné a v jaké míře.

Pokud budeme následovat doporučení odborníků a dopřávat si zelený čaj v přiměřeném množství, a to spíše v dřívějších hodinách než těsně před spaním, můžeme si na tomto tekutém životabudiči bez obav dále pochutnávat.