Vietnamský zelený čaj Tan Cuong
O čaji

Zelený čaj bez kofeinu

Rádi si dopřejete kvalitní zelený čaj, ale bojíte se nespavosti? Existuje celá řada tradičních čajů bez (nebo se sníženým obsahem) povzbuzujících látek.

Samotný pojem zelený čaj bez kofeinu může být lehce zavádějící. Zelné čaje totiž kofein prakticky neobsahují, ale je v nich obsažen tein, který má vlastnosti velice podobné právě kofeinu. Rozdíl je pouze v původu a ve způsobu uvolňování v těle.

Na rozdíl od běžného zeleného čaje si ten bez teinu mohou užít i těhotné a kojící ženy, nebo i děti a senioři. Prostě každý, kdo si s kofeinem příliš nerozumí. Český trh již totiž umí uspokojit potřebu po zelném čaji i pro tyto cílové skupiny a pokud mezi ně patříte i Vy, můžete vyměnit ovocné a bylinné čaje za zelené, nebo bílé.

Sencha

Sencha patří mezi tradiční zelené čaje, které jsou hojně k dostání i bez teinu (kofeinu). Stejně jako originální čaj s vysokým obsahem této látky má sladkou chuť s hořkým podtónem a laik na základě chuti a vůně rozdíl takřka nepozná. Sencha bez kofeinu patří mezi nejrozšířenější co se distribuce bezkofeinových čajů na českém trhu týče a najdete ji skoro v každé specializované prodejně.

Gunpowder

Gunpowder Temple of Heaven je občas nazýván králem zelených čajů, jelikož je nejsilnější. I tento druh se u nás začal prodávat v „odlehčené“ verzi, která ale ne vždy je úplně bez teinu. Pokud jej ale raději používáte na přípravu tradičního marockého tuaregu, s větším poměrem sušené marocké máty bude nápoj obsahovat zanedbatelné množství teinu, který si příležitostně může dopřát snad každý. Na rozdíl od senchi je ale Gunpowder se sníženým obsahem teinu na našem trhu stále poněkud nováček.

Bílý čaj

Bílé čaje samy o sobě tein obsahují, ovšem jeho množství je asi o 70% nižší, než u čajů zelených. Navíc se odlišným zpracováním více zachovávají v čaji látky prospěšné našemu zdraví, jako například přírodní antioxidant katechin. Chuť bílého čaje závisí na jeho druhu, kterých je nespočet. Podobně jako zelený čaj má své stálice Senchu a Gunpowder, u bílého čaje se jedná například o Show Mee, který si vás získá svou svěžestí a ovocným podtónem. Tento čaj je vhodné kombinovat i s různými bylinami a připravit si tak lahodný nápoj, klidně i před spaním.

Mezi tradiční bílé čaje patř neodmyslitelně Bai Xue Long – Bílý sněžný drak. Jeho nálev je sytý, žlutozelený, voní po ovoci a bylinkách a je pro něj typická výrazná, nasládlá, ale lehce natrpklá chuť. Pokud ale hledáte něco méně výrazného, vyzkoušejte Bai Mu Tan – Bílá pivoňka. Už jeho název vypovídá o tom, že se jedná o svěží čaj méně výrazné chuti s bylinným podtónem, jeho nálev je světlý, žlutozelený.

Bílý čaj příjemně pohladí na jazyku i na duši. Díky sníženému obsahu povzbuzujících látek se nemusíte obávat bolestí hlavy, nespavosti, nebo nadměrnému tlukotu srdce, jak tomu může být při nadměrné konzumaci zelených čajů. Jsou vhodné pro relaxaci, uvolnění.