Vietnamský zelený čaj
O čaji,  Zelený čaj zdraví

Zelený čaj a cholesterol

Jak jistě víte, zelený čaj lidé popíjí proto, že má nespočet pozitivních účinků na náš organismus. Je dočista zázračný. Nejen že má blahodárné účinky na tlusté střevo, brání vzniku zubních kazů, snižuje hladinu cukru v krvi, ale také ovlivňuje kardiovaskulární systém. Významně totiž snižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi. LDL cholesterolu se mezi lidmi přezdívá „zlý“ cholesterol, jelikož jeho vysoká hladina způsobuje kornatění tepen, mozkovou mrtvici či se podílí na srdečním infarktu.

Jak zelený čaj snižuje cholesterol

Hladinu LDL cholesterolu v krvi lze snížit například pohybovou aerobní aktivitou (běh, kolo apod.), či pravidelným pitím zeleného čaje. Mimo jiné se pravidelné popíjení zeleného čaje kladně odrazí i na redukci vaší váhy, díky kofeinu nám dodá energii a vitamín C pomáhá obranyschopnosti organismu. Zelený čaj je plný katechinů, které právě urychlují štěpení tuků, mají antioxidační účinky

Když se ale vrátíme k tématu, tak cholesterol způsobuje kornatění tepen. Laicky řečeno dojde k tomu, že se stěny cév pomalu ale jistě ucpávají. Krom toho ztrácí i svou přirozenou pružnost a jsou náchylné k prasknutí. Pitím zeleného čaje si své tepny a žíly udržujeme zdravé, čili pružné a krev jimi může bezpečně proudit. Díky zdravým tepnám je okysličován i náš mozek, což napomáhá myšlení a rozvoji paměti. Existují i výzkumy, že zelený čaj brání rozvoji Alzheimerovy nemoci.

Pijte jen kvalitní zelený čaj

Vždy si ale dávejte pozor na to, aby byl čaj kvalitní, nejlépe ze specializovaného obchodu. Ve specializovaném obchodě máte totiž větší jistotu, že lístky zeleného čaje budou obsahovat více katechinů. Ty zakoupené v supermarketech bývají ošizené, a pozitivní účinky na váš kardiovaskulární systém (zejména na snížení cholesterolu v krvi) budou jen minimální. Pokud trpíte zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, neváhejte a zkuste účinky zeleného čaje.