Vietnamský zelený čaj
Čínské zelené čaje

Zelený čaj – Yin Xiang

Yin Xiang patří mezi zelené čaje pocházející z Číny. Jedná se o čaj, jehož nálev má lákavě citrónově žlutou až nazelenalou barvu. Pro svůj vysoký obsah teinu patří mezi povzbuzující čaje, a proto by se neměl nadměrně konzumovat před spánkem. Yin Xiang se také skvěle hodí pro přípravu vynikajícího, vychlazeného ice tea.

Původ a zpracování

Tento čínský zelený čaj pochází z provincie Guangxi, ve které se pěstují i jiné odrůdy a druhy čajů. Yin Xiang pochází z horkého, subtropického klimatu, kde čaj pečlivě zpracovávají místní lidé. Zpracování čaje zahrnuje napaření a svinování lístků.

Svinování lístků tohoto čaje opět probíhá ručně. Finálním produktem jsou pak drobné, stočené lístečky, které se při zalití znovu rozvinou. Výsledkem je nálev lákavé barvy a příjemného, květinového aroma.

Vysoká intenzita a trpkost čaje

Pro svou vysokou intenzitu může být zelený čaj Yin Xiang nahrazován jemnějšími, delikátnějšími čaji. Yin Xiang je také poměrně hodně trpký, což by některé konzumenty mohlo odradit. Zejména u čajových začátečníků by tyto dva aspekty mohly vzbuzovat respekt.

I přes svou intenzitu a trpkost se však tento čaj vyznačuje ovocnou chutí. Chuť je velmi výrazná, avšak broskvový a meruňkový podtón ji činí příjemnou. Zvláštností je také chladivá stopa na jazyku, kterou tento čaj zanechává. Velká síla a trpkost čaje je však něco, s čím by potenciální konzumenti měli počítat.

Yin Xiang v kombinaci s Matchou

Kdo by se snad tohoto čaje bál, může jej vyzkoušet v kombinaci s oblíbeným čajem Matcha. Yin Xiang je silný, ale přesto osvěžující čaj. Matcha jej doplní a podtrhne svou hořkosladkou chutí. Spojení těchto dvou čajů je velmi vyvážené a může pomoci s přechodem na pití samotného Yin Xiang. Zájemci o kombinaci Yin Xiang s čajem Matcha naleznou toto spojení v práškové podobě.