Kvetoucí čaj
Kouzlo kvetoucího čaje spočívá v jeho vizuálním efektu, kdy se malá, nevzhledně vypadající čajová ulička v horké vodě rozvíjí v barevný květ, který se při louhování neodděluje od čajového základu, ale zůstává uvnitř, případně se vztyčí k hladině.. Zároveň v sobě nese i zážitek chuťový.
Některé květy, které v sobě čajová kulička nese dávají čaji nasládlou chuť, některé zůstávají v chuti čaje bezvýznamné.
Podle vzhledu a barvy květu se jednotlivým čajovým květům dávají názvy jako například Sluneční paprsek, Srdce k srdci, Kráska v růžovém a podobně.
Historie
Pro Evropany je kvetoucí čaj novinkou posledního desetiletí. Uvádí se že v Číně, odkud pochází, se však vyrábí již od poloviny minulého století. Z pohledu čajové historie je tak nejmladší novinkou i ve své zemi. Přesně však ale nelze určit zrod tohoto krásného umění,a je možné že se vyrábí již mnohem déle.
Důležité je říci, že nejen kvetoucí čaj je čajem vázaným. Vázané čaje existují mnohem déle než čaje kvetoucí a i pro Evropany nejsou neznámé. Rozdíl mezi těmito typy je jediný, ale podstatný – vázaný čaj v sobě neobsahuje květ. Jinak se výrobně od čaje kvetoucího neliší.
Příprava kvetoucího čaje
Pro přípravu kvetoucího čaje nejsou žádná zvláštní pravidla, než pro ostatní čaje. Vzhledem k jeho výrobě z čaje nejčastěji zeleného nebo bílého, je třeba nezalévat čaj vroucí vodou, ale pouze o teplotě maximálně 90°C. Čaj se rozvíjí v závislosti na jeho kvalitě a složitosti během 3 – 10 minut, zároveň se připravuje čajový louh.
I když to není nutné, doporučuje se čaj připravovat ve skleněné nádobě, nejlépe konvičce o objemu 300 – 500 ml. Hladina by měla bát alespoň 8 cm ode dna nádoby, některé květy se ale „pnou“ k hladině, pak je třeba vody více. Každopádně větším množstvím vody nezkazíme rozhodně vizuální zážitek, ani zážitek chuťový, jelikož kvetoucí čaje bývají dostatečně silné.
Díky jejich kvalitě a také síle, lze jednu čajovou kuličku použít pro 2 – 3 nálevy. Při dalších nálevech se používá voda teplejší než při nálevu prvním a také se louhuje déle.
Vlastnosti kvetoucího čaje
Protože se kvetoucí čaj vyrábí z lístků převážně bílého či zeleného čaje , má čaj mnohé zdravotní účinky těchto čajů. Květy bylinek samy o sobě nemají žádné významné účinky. Pití kvetoucího čaje se tedy doporučuje pro jeho vlastnosti:
- obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům, čímž i pomáhají pleti mládnout, navíc eliminují tmavé skvrny. Volné radikály způsobují i rakovinné bujení, jejich ničením lze tedy předejít i tvorbě rakoviny
- pomáhá proti vysokému krevnímu tlaku, ředí krev a posiluje cévy
- zvyšuje hustotu kostní tkáně, tím podporuje zdravý růst a sílu kostí
- katechiny, které obsahuje, účinně snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi
- chrání před širokou škálou nemocí, od nachladnutí až po zmírnění některých příznaků HIV