Zelený čaj a hubnutí
O čaji,  Zelený čaj zdraví

Zelený čaj a hubnutí

Zelený čaj obsahuje značné množství aktivních látek, díky kterým se o něj začali zajímat i mnozí vědci a výživoví specialisté. Mezi hlavní účinné látky patří kofein, který především ve spojení s katechinem, dodává tělu energii a zvyšuje metabolismus. Katechin pak sám o sobě je antioxidantem, který pomáhá v boji proti volným radikálům. Další důležitou látkou je theanin, aminokyselina, která tělo uvádí do uvolněného, ale bdělého stavu.

Vliv zeleného čaje na hubnutí či na udržení váhy

Vliv zeleného čaje na hubnutí je téma, kterým se zabývalo mnoho vědeckých studií, jejich výsledky si však bohužel častokrát protiřečí. Při bližším pohledu na meta-analýzy, které shrnují dosavadní výsledky všech studií s dostatečným počtem účastníků a s kontrolními skupinami, se zdá, že zelený čaj pomáhá hubnout, nicméně jeho vliv není statisticky významný. Za tímto závěrem se může skrývat mnoho věcí. Například že jednomu při hubnutí pomáhá a druhému nikoli. Studie, které vzaly v potaz etnický původ, dospěly k tomu, že pro Asijce je vliv zeleného čaje na hubnutí větší než u ostatních skupin.

Vliv zeleného čaje na střevní mikroflóru

Nejnovější studie z roku 2019 se kromě pouhého vlivu na hubnutí zaměřila i na jiné aspekty a zjistila, že extrakt zeleného čaje nepomáhá hubnout, ale zmírňuje tloustnutí. Skupina požívající extrakt zeleného čaje přibrala o 20% méně než kontrolní skupina. Důležitějším zjištěním ale byl příznivý vliv tohoto extraktu na střevní mikroflóru, podpora zdravých střevních bakterií a celkově lepší stav tenkého střeva. Nicméně tato studie musí být nejprve replikována u lidí, abychom si jejími výsledky mohli být jistí.

Zelený čaj a zdravý životní styl

Nicméně je mnoho různých způsobů, jak zelený čaj může přispívat z lepšímu životnímu stylu a k případnému snížení váhy. Jedním z nich může být fakt, že L-theanin prokazatelně pomáhá relaxovat a uvolnit se. Pro naší životosprávu není nic horšího než stres a tak na chvíli se zastavit nad šálkem zeleného čaje, i kdyby to bylo jenom na pět minut, může mít blahodárný vliv.

Stejně tak, pokud se cítíme unavení, a k dodání energie zvolíme zelený čaj na místo sklenky Coca-coly, také jdeme po správné cestě směrem ke zdravějšímu životnímu stylu. A nakonec největší výhodou může být, že zelený čaj se k hamburgeru ani ke svíčkové prostě nehodí.

Napsat komentář