O čaji

Zelený čaj a tlak

Trpíte hypertenzí a nevíte, jestli můžete pít svůj oblíbený zelený čaj? Nemusíte se bát, jeho pozitivní účinky na krevní tlak a cévní soustavu byly vědecky ověřeny.

V roce 2014 byly publikovány studie čínských vědců, jejichž závěrem je, že zelený čaj díky vysokému obsahu katechinů upravuje krevní tlak a tím výrazně ulevuje pacientům trpících hypertenzí. Navíc způsobuje roztažení a uvolnění krevních cév. Bylo prokázáno, že při pravidelném pití půlky šálku zeleného čaje denně, se u testovaných osob snížilo riziko hypertenze o 50%.

Flavonoidy, které jsou v čaji také obsaženy, zamezují tvorbě krevních sraženin a tím se zlepšuje plynulý průtok krve v žilách a tepnách.

Navíc neobsahuje tolik kofeinu jako káva nebo černý čaj, proto vám dodá energii, ale nezpůsobí velké zvýšení tlaku. Jeho pití má pozitivní účinky i na psychiku a tak se tělo celkově zklidní a relaxuje, což napomáhá léčbě krevního tlaku, jelikož stres je velkým přítelem hypertenze.

Matcha

Čajový zázrak zvaný matcha velmi napomáhá snižování krevního tlaku nejen vysokým obsahem antioxidantů, ale také svou rituální přípravou, jejíž provedení působí meditačně na lidskou mysl. Nic vám nezklidní tlak lépe, než příjemné posezení s matcha latté v pohodlí domova.

Zelený čaj ve směsích

Tradiční čínské čajové směsi určené na snížení krevního tlaku obsahují jako jednu z hlavních složek zelený čaj. Bývá kombinován s dalšími bylinami, které spolu s čajem léčí přírodní cestou hypertenzi. Snižují nejen tlak pomocí látek v nich obsažených, ale také navozují psychickou pohodu a klid.

Zelený čaj bývá nejčastěji kombinován se sušenými plody hlohu obecného, který je velkým bojovníkem s tlakem. Dále s květy chryzantémy, mátou, dobromyslem, meduňkou, mateřídouškou, srdečníkem a nesmí chybět kopřiva.

Pokud se chcete vyhnout zvýšenému krevnímu tlaku a udělat něco pro své zdraví přírodní cestou, zařaďte do svých denních rituálů pití zeleného čaje.