O čaji

Zelený čaj pro děti

Zelený čaj pro děti, je vhodný nebo ne a proč?

Zelený čaj je oblíbený mezi dospělými. Můžeme ho nabídnout také dětem? Jaké má účinky a existují omezení pro pití čaje u dětí?

Můžeme dětem nabídnout zelený čaj?

Dětem obvykle po stránce chuti vyhovují ty nápoje, které pro ně na pití vůbec vhodné nejsou. Jedná se zejména o slazené limonády. Rodiče se proto snaží svým potomkům nabídnout i jiné vhodné alternativy tak, aby dítě především dodržovalo optimální pitný režim.

Zelený čaj však k vhodným nápojům pro malé děti nepatří. A to primárně kvůli obsahu teinu (kofeinu) a povzbuzujícím účinkům. Ze stejného důvodu by se mu měli vyhnout jedinci citliví na kofein. Podobně nelze doporučit pro dítě ani podávání černého čaje.

Většinou malým dětem ostatně zelený čaj ani nechutná. Jako alternativu slazených limonád jim však můžete nabídnout jiné druhy čajů, které jsou pro ně vhodnější. Doporučit lze například ten heřmánkový, fenyklový či rooibos .

Obecně můžeme dětem vhodný čaj připravit už od věku dvou měsíců. Zpravidla to ovšem není takto brzy nutné, pokud je dítě kojeno. Další tekutiny jednoduše nepotřebuje, jeho potřeby plně pokrývá mateřské mléko.

Co by měly děti pít a od kdy

Změna v jeho jídelníčku, přechod na pevnou stravu s prvními příkrmy nám pak již umožní zařadit i čaje. Můžeme tak s nimi začít přibližně kolem čtvrtého měsíce věku dítěte. Zvykat bychom dítě měli postupně a začít pouze s jednodruhovými čaji.

Je však vhodné mít na paměti, že největší podíl dětského pitného režimu by měla stále zaujímat čistá voda. Od prvního roku života dítěte lze také zavést kravské mléko. Batolatům můžeme rovněž podávat ovocné a zeleninové šťávy.

Kdy poprvé podávat zelený čaj? Názorové proudy v tomto směru nejsou zcela jednotné. American Academy of Pediatrics se přiklání k názoru, že děti do 12 let by kofein neměly přijímat vůbec. Od 12 let doporučuje kofein omezeně, zhruba 85 mg za den. Některé zdroje jsou však benevolentnější a připouštějí malé množství zeleného čaje již od 5 let věku.