Zelený čaj a cévy
Zelený čaj není jen chutný nápoj pro každý den, ale má také zdraví prospěšné účinky. Jejich spektrum je velmi široké, my se však podíváme zblízka na to, jak působí na naši oběhovou soustavu.
Cévy a tepny
Zelený čaj obsahuje zdraví prospěšné látky zvané flavonidy. Jsou to antioxidanty a na lidské tělo působí tak, že regenerují a zpevňují cévy. Pravidelné pití jednoho šálku zeleného čaje denně zvyšuje průchodnost cév a tak zabrání hromadění usazenin, které by mohly způsobit v cévách sraženinu. Tvorba krevních sraženin je velmi nebezpečná pro tělo, mohou se dostat až do srdce a tam způsobit infarkt. I mozek je třeba chránit proti sraženinám, protože způsobují mrtvici.
Zelený čaj pro zdraví
Mnoho odborných vědeckých studií dokázalo, že pravidelné pití zeleného čaje snižuje riziko cévních onemocnění, jako je arteroskleróza, zánětlivé onemocnění cév.
Zelený čaj působí nejen jako prevence chorob oběhové soustavy, ale také napomáhá brzkému uzdravení po mrtvici nebo infarktu. Proto je jeho pití doporučováno i v rekonvalescenci.
Zanášení cév způsobuje vysoká hladina krevních tuků, díky vysokému cholesterolu. Zelený čaj neprochází fermentací, jako čaj černý a proto má vyšší obsah účinných látek, například taniny, které pomáhají vysoký cholesterol snižovat.
Pozitivní látky zeleného čaje na cévy
Taniny, nazývané také třísloviny jsou látky zodpovědné za hořkou chuť v čaji. Když necháte čaj dlouho louhovat, ucítíte jejich trpkost. Tyto látky jsou sice hořké na chuť, ale jejich zdravotní účinek je velmi prospěšný pro tělo. Působí jako přírodní antibiotika a detoxikace organismu. Odstraňují špatný cholesterol a zvyšují propustnost žil a cév.
K lepší kvalitě naší oběhové soustavy napomáhají také vitamíny, které jsou v zeleném čaji obsaženy. Obsahuje vitamin C, E, B2, kyselinu listovou a beta karoten.
Zelený čaj je vhodný pro všechny, jak pro sportovce, tak pro starší lidi, kteří mají větší pravděpodobnost cévních onemocnění, prodlužuje život, zvyšuje vitalitu a napomáhá jeho plnému prožití ve zdraví.