Zelený čaj pro játra hrozbu neznamená
Zelený čaj je na jednu stranu doporučován jako vhodný potravinový doplněk a ochrana organismu před nádory, lze se však setkat i s tvrzeními, že by mohl poškozovat játra. Je na těchto obavách něco opodstatněného? Existují seriózní výzkumy, které by potvrzovaly jeho nebezpečnost?
EFSA se zabýval obsahem katechinů v zeleném čaji a jejich vlivem na zdraví
Problematikou vlivu zeleného čaje na lidská játra se zabýval i Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který dospěl k tomu, že katechiny z nálevu zeleného čaje je možné obecně vnímat jako bezpečné. Pod označením katechiny se skrývají látky přirozeně přítomné v zeleném čaji, z nichž nejznámější je epigallocatechin galát (EGCG). EFSA současně doporučil i další podrobnější výzkum v tomto ohledu.
Zelený čaj jako nápoj a potravinové doplňky ze zeleného čaje nelze vnímat stejně
Při posuzování potenciálních záporných účinků na játra je třeba rozlišovat mezi tradičním pitím zeleného čaje a užíváním potravinových doplňků z něho připravených. Denní příjem výše uvedených katechinů je totiž při pití zeleného čaje asi 90-300 miligramů, u potravinových doplňků je to 5-1000 miligramů. Odborníci se shodují na tom, že denní dávky vyšší než 800 miligramů skutečně mohou zvyšovat produkci enzymů poškozujících játra. Z toho plyne, že některé potravinové doplňky, které například slouží jako součást redukčních diet, hrozbou být můžou, pití zeleného čaje nikoli. Šálku zeleného čaje se proto rozhodně není nutno obávat!
Zelený čaj odplaví tuk z jater
Podobně jako ve všem i zde spíše platí, že všeho moc škodí. Pokud si člověk dopřeje zelený čaj dvakrát týdně, může očekávat, že mu jeho konzumace pomůže s odstraněním tuku nahromaděnému v játrech a k obnově jejich správné funkce. Zelený čaj rovněž játra chrání před působením toxinů a urychluje trávení.